KERATOLYTIKA A NEHTOVÁ KŮŽIČKA

+(420) 777042802
KERATOLYTIKA A NEHTOVÁ KŮŽIČKA
Kůžička kolem nehtů neustále roste. Kůžička se skládá z mrtvých buněk epitelové tkáně. Nehtová kůžička chrání nehtové lůžko a matrix, tvoří jeho nezbytný ochranný štít před bakteriemi a dalšími mikroorganismy. Horní část kůžičky se nazývá eponychium, spodní - pterygium.
Navenek eponychium je val, jehož velikost se pohybuje - v jednom případě eponychium může být sotva znatelné v ostatních hrubé a velmi ošklivé.  Pterygium jeví jako tenký film na povrchu nehtové ploténky, což platí především mezi dětí a muží.
Často vystřihuje kůžičku, my zbavujeme matrix přirozené ochrany. V tomto případě, ochranné funkce provádí zadní nehtový val, což vede k jeho otoku a zarudnutí. Co máme dělat?
Není nutné odstraňovat kůžičku celkem uplně, je pouze nutné odstranit přebytek ztvrdlé kůžičky -  eponychium, bez vlivu na živou kůži. Také je nutné uplně odstranit pterygium, který ve skutečnosti budí dojem nedbalých a neupravených nehtů. Kromě toho, špatně nebo nezcela odstraněný pterygium způsobuje předčasné loupání laku, gellaku, odlupování gelu a akrylu u nehtové kůžičky.
Nejpohodlnější nástroje na odstranění kůžičky jsou kovové a pemzové pushery (dlátka). Pomerančové dřívko nevždycky povolí uplně odstranit pterygium. Ale eponychium odstraňovat pomocí nůžek nebo kleštiček na kůžičku je možné, pokud je velmi hrubé, nebo je pokryté prasklinami.

Keratolytika (změkčovače kůžičky, změkčovače ztvrdlé kuže) - jsou látky, které při nadměrné tvorbě rohové vrstvy kůže snižují tvorbu keratinu, rozpouštějí a změkčují rohovou vrstvu, a usnadňují tak její odstranění.
Keratin - strukturální protein, který je produkován v komplexním procesu syntézy v buňkách pokožky a nehtového matrixu. Nehtový keratin je velmi trvanlivý, v normálních podmínkách je velmi stabilní. Kožní keratin se odkazuje na jiný typ keratinu a tvoří rohovitou vrstvu pokožky. Ovlivnit jeho strukturu působením jakýchkoli chemických látek je obtížné.
Vlastně, nehtová ploténka  je nadměrné ztluštění rohové vrstvy pokožky. Při provádění kosmetických procedur je nezbytné odstranňovat přebytečné ztvrdlou kůži. Odborník může mít vliv na keratin dvěma způsoby - mechanickým a chemickým. V praxi tyto způsoby zřídka nacházejí v čisté formě. Pro maximální účinek, odborník vždy kombinuje je. Kmechanickým metodám působení na keratin patří exfoliace peelingem, řezání kůžičky, broušení a leštění přírodních nehtů. Základem chemického působení na keratin nehtu a kůže – je používání přípravků s keratolytickým, tj zničujicím strukturu keratinu, působením.
Aby bylo možné zničit strukturu keratinu, je nutné používát prostředky s extrémní hodnotou pH (vodíkový exponent). Řeč je o kyselinách a zásadách. pH je číselné vyjádření stupně kyselosti nebo zásaditosti (stupnice 0 – 14). Střed stupnice - odpovídá pH=7 (=neutrální roztok). Roztoky s pH nižší než 7 jsou kyselé a roztoky s pH vyšší než 7 jsou alkalické čili zásadité. Například, pH=14 odpovídá koncentrované alkálie.
Keratolytické vlastnosti mají také látky, které patří do jiných chemických skupin.

Keratolytika na bázi zásad

Keratolytika na bázi zásad již dlouho používá v medicíně a kosmetologii. Aktivní složky keratolytik -hydroxid draselný a sodný. V klasické podobě, formule těchto přípravku je jednoduchá: téměř všechny z nich skládají z pracovní koncentrace základní látky, vody a gelové složky. Zásada rozpouští keratin, čímž se vytvoří změkčenou hmotu keratinu, který lze snadno mechanicky odstranit.

Vzhledem k rychlému a účinnému působení, keratolytika na bázi zásad stále patří mezi nejoblíbenější produkty na trhu. Ale přispívají k suché pokožce. Tato vlastnost se může objevit na druhý nebo třetí den po suché manikúře a vyvolat tvorbu záděrů.

Nejnovější technologii umožňují použití keratolytik na bázi zásad účinnější a proto dlouhodobě působí hydratační a zmekčujicí efekt, této vlastnosti téměř úplně negují negativní účinek. 

Keratolytika na bázi zásad docela populární v pedikérské praxi při odstraňování otlaků. Ale se nedoporučuje aplikovat na podrážděnou kůži a při individuální nesnášenlivosti. Dobu pusobení těchto přípravku je třeba přísně kontrolovát: mohou způsobit podráždění kůže, stejně jako změkčovat odumřelé vrstvy keratinu nehtu.

Použití keratolytik na bázi zásad může dát další vedlejší účinek - žloutnutí nehtové ploténky. To je důsledkem chemické reakce s formaldehydem obsaženým v mnoha laků na nehty.


Změkčovače ztvrdlé kůže a mozolů - například - PROLINC Cuticle Eliminator

Keratolytika na bázi kyselin.

Kyseliny se používají také jako keratolytické aktivní složky.  V odborné kosmetologii je nejvíce rozšířené použítí skupiny alfa-hydrokyselin (AHA), ovocných kyselin. V současné době, většina z nich se používá v kosmetologii, ovocné kyseliny se vyskytují v ovoci: kyselina glykolová - získávaná z cukrové třtiny, kyselina jablečná získávaná z jablek, pomeranče, kyselina vinná získávaná z vinné révy a kyselina citronová získávaná z citrusového ovoce. Tyto kyseliny mají velmi důležité kosmetické vlastnosti a působí na dvou úrovních: na úrovni pokožky zvlhčují kůži, regulují tloušťku rohovité vrstvy, jakož i snížují adhezi mezi buňkami, co umožňuje odstranění odumřelých kožních buněk; Na úrovni škáry, stimulují fibroblasty a proteoglykany - sloučeniny tvořené mukopolysacharidy vázanými na proteiny.  Kromě toho je známo, že alfa-hydroxykyseliny zvýšují hustotu a měkkost pokožky, hydratuje ji, přispivají ke snížení pigmentových skvrn a vrásek. Po aplikaci na ztvrdlou kůži AHA pokračujé pusobení - 2-5 dní. To se projevuje v tom, že ztvrdlá kůžička téměř netvoří. Na rozdíl od keratolytik na bázi zásad, AHA nerozpuští keratin, ale ničí vztah mezi šupinami kůže. V důsledku toho, zbytečné vrstvy keratinizace postupně mizí.

Změkčovače nehtové kůžičky na bázi ovocných kyselin - například - Estelina's Spa Cuticle Softener & Remover.

Změkčovače ztvrdlé kůže a mozolů - například - Estelina's EZ-Off Callus Remover.

Keratolytika na bázi mléčné a salicylové kyseliny - pro hluboké čištění pórů, efektivně zjemňuje mozoly a kuří oka. Používá se při různých metodách pedikúry.


Změkčovače ztvrdlé kůže a mozolů - například - Calutte «Amba-cal»

Keratolytika na bázi kyseliny thioglykolové nebo kyseliny glykolové ( alfa-hydrokyseliny (AHA)) - mají silný korozivní účinek (do bazální membrány). Používají se v kosmetologii a pedikúře.

Změkčovače ztvrdlé kůže a mozolů - například - AB Happy Feet 20% glycolic treatment pads.

Močovina - cenný produkt s hydratačními a aktivními keratolytickými účinky. Je derivát metabolismu bílkovin. Přípravky, napřiklad Peclavus Special Hornhauterweicher Gel, na bázi močoviny se používají v pedikúře. Doporučuje se při syndromu diabetické nohy. Vlastnosti močoviny: hydratační účinek - přitahuje vodu ze škáry; keratolytický účinek, rozvolňuje vazby mezi buňkami vrchní vrstvy pokožky a následně pomáhá k jejich rovnoměrnému odstranění, pomáhá odstranit odumřelé vrstvy nehtů; zlepšení regenerační funkce kůže; posílení ochranné funkce kůže; zmírňuje podráždění citlivé pokožky. Snižuje podráždění způsobené určitými látkami, má antipruritické účinky; usnadňuje penetraci léčiv do kůže (antifungálních a kortikosteroidních přípravků); močovina se používá nejen k zvlhčování kůže, ale také při léčbě plísňových infekcí nehtů, při lupénce, i při léčbě zarostlých nehtů.  


"Suché peelingy»

Bez ohledu na složení přípravků, všechny keratolytika se používají k odstranění šupin kůže a zmohutnělé rohové vrstvy v přítomnosti vody. Vzhledem k rychlému rozvoji přístrojové pedikúry bylo potřeba vyvinout přípravky, které nejsou založeny na principu změkčení (macerace), a jsou založeny na opačném principu – principu sušení pokožky. Při použití této metody uvolněné a dehydratované hmoty keratinu snadno a rychle odstraňují z povrchu kůže.
Při odstranění hyperkeratózy (nadměrné keratinizace - rohovění) pokožky přístrojovou metodou pedikúry, nejlepších výsledků lze dosáhnout, pokud  mozoly a otlaky nohou zůstanou suché a nemacerované.
Dává také vynikající výsledky kombinace suchých peelingů a peelingů AHA. V tomto případě, s použitím přípravků nové generace lze dosáhnout téměř okamžitého odstranění hyperkeratózy, a AHA zároveň bude zvlhčovat pokožku.

Akademie Amazing Beauty CZ

nejpopulárnější produkty