Zdraví je kapitál

+(420) 777042802
Zdraví je kapitál
aneb bezpečnost práce při modeláži nehtů, manikúře a pedikúře

Naše manikérky a pedikérky většinou pracují v místnostech, které jsou speciálně konstruované nebo upravené pro tyto účely.


Dva hlavní rizikové faktory jsou:


a. Nadýchání škodlivých par různých chemických látek (odlakovače, přípravků pro dehydrataci, aktivátorů, lepidel, akrylových tvrdidel, laků na nehty, apod.)
b. Dalším rizikovým faktorem je prach, který může být rozdělen do dvou typů:

  1.  Prach umělých materiálů (při broušení umělých nehtů). Tento prach se usazuje a hromadí v nosní dutině, v nosohltanu i plicích, a stává se jedním z faktorů rozvoje rakoviny. Když se prach dostává do očí, způsobuje podráždění sliznice a snížení zrakové ostrosti. Proto se nedoporučuje nosit kontaktní čočky při práci. Nahromaděním prachu vznikne závažná alergie.
  2. Biologický prach (při suché manikúře i pedikúře). Je to protein, ale pro naše tělo úplně cizí. Proto, v důsledku toho se může vyvinout závažná alergie. Ale to není to nejhorší. Klienti často přicházejí s mykózami. Věda zná 175 druhů mykotických houb, kteří žijí na lidském těle a v něm. Houby tvoří spóry. Při broušení ztvrdlé kůži vzniká prach, který obsahuje zbytky kůže spolu se sporami. Prach se usazuje a hromadí v nosní dutině, v nosohltanu, plicích, na kůži a vlasech. Riziko onemocnění mykózou pedikérky zvyšuje a výsledkem mohou být smíšené formy různých typů plísňových infekcí.
Mnohé manikérky a pedikérky si občas stěžují na pocit nevolnosti, a všichni mají stejné symptomy: podráždění kůže (vyrážka), závrať, bolest v krku, výtok z nosu, slzení očí, letargie, podrážděnost, únavu, necitlivost konečků prstů, apod. Intenzita nevolnosti se zvyšuje před Svatkami, kdy musíte nutně udělat velké množství práce, při zachování vysoké kvality prací. Zákazníci oceňují konečný výsledek a platí za něj. Jim to bude jedno, jaké problémy se zdravím má manikérka nebo pedikérka. Takže naše zdraví je náš kapitál, který my investujeme do našeho malého a zároveň oblíbeného podniku. Všechny tyto problémy lze snadno vyhnout.
Všichni profesionální materiály, které používáme v malém množství, nejsou tak nebezpečné. Pokud je překročena maximální přípustná koncentrace, a máme konstantní kontakt s chemikáliemi, začne problém se zdravím.
Existuje několik cest pronikání škodlivých látek do organismu: oči, nos, ústa, kůže. Pokud je to možné, je nezbytně jejich chránit.
Nejlépe pracovat s lokální vestavnou odsávačkou ve stolu. V místnosti potřeba mít nucené nebo přirozené větrání. Pro suchou pedikúru a manikúru nejlépe používat podologický přístroj s odsávačkou. Důležité - Při práci se nesmíme hrbit. Při použití pilníků na nehty nebo štětců, nenapínejte svaly a neohýbejte zápěstí - jinak to povede k syndromu karpálního tunelu. Také je nutné si zakoupit a využívat osobní ochranné prostředky:
  1. Ochranné brýle - z plastu, existují anti-fog modely s technologií proti zamlžování skel. Ochranné brýle mají výbornou odolnost proti nárazům. Je možné ozdobit brýle kamínky a třpytkami.
  2. Ochranné roušky proti prachu a masky 3M proti prachu a výparům - jednorázové a znovu použitelné. 
  3. Rukavice – je lepší používat nitrilové rukavice. Nitrilové rukavice jsou pevnější než latexové a poskytují vynikající ochranu proti prosáknutí krve a jiných tekutin potenciálně ohrožujících zdraví. Nitril neobsahuje latexové proteiny, může však obsahovat různé chemické přísady. Je pevný a jeho odolnost proti propíchnutí je nejlepší ve srovnání s latexem a jinými filmy rukavic. Poddajnost je velmi dobrá. Je termolabilní a již po několika minutách nošení se tvarově přizpůsobí ruce uživatele. V případě, že nehtařka volí pracovat bez rukavic, doporučuje se, udělat si umělé nehty. Aby ochránit kůži před kontaktní dermatitidou se doporučuje používat alespoň tekuté rukavice. 
  4. Tekuté rukavice DERMAGUARD - dlouhodobá ochrana pokožky před působením alergenních a agresivních látek jako jsou mycí, prací, čistící prostředky. Chrání 4-6 hodin v závislosti na prostředí. Omezuje vznik kontaktních ekzémů a dermatitid. Použití: na suché a čisté ruce se nanese film a počká 3 minuty, než se vytvoří ochranná vrstva. DERMAGUARD je ochranný prostředek, který neobsahuje toxické látky ani tuky a který může být aplikován na kteroukoli část těla. Během 4-5 minut DERMAGUARD vytvoří neviditelnou bariéru proti většině pokožku ohrožujících látek. DERMAGUARD nezalepuje póry, takže pokožka může dýchat, není omezena hmatová citlivost rukou ani jejich přirozená pohyblivost. 
  5. Pracovní plášt' nebo zástěru. Pro pedikúru bude nejvhodnější pracovní oděv, skládající se z krátkého pracovního pláště a kalhot. 
  6. Oční kapky - například Oftalmoseptonex. 
  7. Prostředek na promývání nosohltanu - Promývání nosu je jednou z nejefektivnějších metod léčby a profylaxe zánětlivých a alergických onemocnění nosní dutiny a nosohltanu. Je vědecky prokázáno, že pouze promýváním nosu se z jeho dutiny odstraňují alergeny, viry a mikrobi, hlen a hnis. Tímto způsobem se dokonale odstraňují příčiny nemocí, což zabezpečuje úplné vyléčení rinitidy, maxilární sinusitidy a dalších onemocněních nosní dutiny a nosohltanu. Prostředek může být nahrazen jakoukoli minerální vodou. Použití - kloktáte krk a promýváte nos v průběhu pracovního dne. 
  8. Krémy na ruce - změkčovací a hydratační. Suchá pokožka je živnou půdou pro mykózy.

Také je třeba se starat o zákazníky.
Existuje několik způsobů, jak snížit koncentrace výparů. To je správné uspořádání pracoviště. Odpadkový košík by měl být s víkem. Dózy a lahvičky by měly být pevně uzavřeny. Těkavé kapaliny by měly být v dávkovačích lahvicích.


Závěrem můžeme říci, že dodržování základních bezpečnostních předpisů při manikúře, pedikúře a modeláži nehtů se zvýší příjmy a výrazně sníží náklady na léčbu.


Denis Korol
nehtař od roku 2003, certifikovaný instruktor od roku 2007,
školitel, několikanásobný účastník a medailista soutěží
v Moskvě (2008, 2009), porotce regionálních soutěží
v Rusku 2008, 2009, 2010.
Amazing Beauty
AllaBella s.r.o.
 

nejpopulárnější produkty